Butiker lägger ett fåtal varor i skyltfönstret. Det är varor som både är lockande och representativa för resten av sortimentet. Fönstret ska locka in köparna. Så kan du också göra.
Många företag har hemsidor och säljmaterial, som är fullspäckade med information och många säljare vill så gärna berätta allt. Tanken är god, men det underlättar inte för kunderna.
Vi som säljer business-to-business har en hel del att lära av butikerna när det gäller tydlighet. Det första butikskunderna ser är skyltfönstret. Skyltfönstrets funktion är att locka in kunder i butiken. Därför gör de en snygg och överskådlig skyltning, väl ljussatt. Till skyltfönstret har de valt ut ett fåtal varor, som dels är extra attraktiva och lockande för kunderna och dels är representativa för det övriga sortimentet.
Ditt skyltfönster kanske är hemsidans första sida eller en muntlig säljpitch. Om du gör som butikerna, så väljer du alltså ut något lockande och representativt, som du berättar om. Berätta inte om allt, då blir det bara rörigt. Kunder förstår att butiker har fler varor. På samma sätt förstår kunder att ni kan mer än det du visar först.
Veckans tips: Välj något attraktivt och representativt till ditt ”skyltfönster”!