Hoppa till huvudinnehåll

Från gnällspik till ambassadör

En missnöjd kund som klagar eller kommer med synpunkter ger er en andra chans. Lär er att bemöta missnöjda kunder och ta emot kundklagomål på sätt, som gör att både ni och de missnöjda kunderna blir vinnare!

En enda missnöjd kund kan sprida ett dåligt rykte till tusentals människor via sociala medier och ratingsajter. Det kan kosta mycket i tappade affärer och obehag för personalen. Föreläsningen Från gnällspik till ambassadör handlar om vad man kan göra för att de missnöjda kunderna ska bli nöjda igen. Så nöjda att de i stället blir era ambassadörer. Föreläsningen tar upp vad kunder gillar och inte gillar, den handlar om synen på kundklagomålen och om tekniker för att göra kunderna nöjda igen.

Ni får svaren på de här frågorna:

  • Varför blir vissa kunder så sura och arga?
  • Hur ska jag bemöta missnöjda kunder?
  • Vad gör dem argare och vad gör dem glada och nöjda?
  • Vad gör jag om kunden inte har rätt?
  • Hur undviker jag att kundens humör smittar av sig på mig?
  • Varför ska vi tacka de missnöjda kunderna?

Den här föreläsningen vänder de jobbiga klagomålen till något positivt, utmanande och utvecklande. Ni kommer att se på era jobbiga kunder med nya ögon och ta emot dem på ett nytt sätt. Med några enkla knep förvandlar ni gnällspikarna till ambassadörer, som berättar för andra hur bra ni är!

Delar av innehållet i den här föreläsningen passar bra att kombinera med föreläsningen Hemligheten bakom god service. 

Vem riktar sig föreläsningen till?

Från gnällspik till ambassadör riktar sig till alla som har kundkontakt och deras chefer, särskilt i verksamheter som ofta behöver bemöta ”svåra” eller missnöjda kunder. Vi anpassar tonvikten i innehållet efter deltagarnas roller och vilka typer av verksamheter de jobbar i.

Ingrid Alestig

är en uppskattad talare som med glimten i ögat och smittande entusiasm ger åhörarna inspiration, kunskap och aha-upplevelser. Ingrids breda erfarenhet från försäljning, ledarskap och kundservice i olika branscher märks i föreläsningarna. Ni kommer att känna igen er!

Vill du boka en föreläsning? 

Kontakta Ingrid på ingrid.alestig@novasell.se, ring 0733-741165 eller boka ett kostnadsfritt möte online.

”Plötsligt ser jag arga kunder som spännande utmaningar. Bra gjort!
”Konkret och användbart.”